Güncel
Politika
Yaşam
Sağlık
Eğitim
Kültür
Foto Galeri
Genel
Magazin
Duyuru
Ekonomi
Spor
 

Gündem

İsmail DAĞ

masal masal içinde


Yazı Boyutu: 
masal masal içinde

Bu anlatacağım masalın gerçekle uzaktan yakında bir ilgisi var mıdır? Yok mudur? Diyemem. Buna siz karar vereceksiniz, masalın sonunda…


                                                                   Kimse üzerine alınmasın demeyeceğim herkes kendi hissesinden bir pay çıkarabilir bu masalın sonunda.  Bu masaldaki kahramanlarla bağlantı kurup isteyen kendisini onların yerine koyabilir. Amma velâkin her masalın olduğu gibi bu masalın da gerçekle uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur!

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde dünyanın en mükemmel ülkesinin okullarında memleket sevdalısı gençler varmış, Bu gençlerin tek amacı bu ülkeyi muasır medeniyet seviyesine ulaştırmakmış. Ülke güzelmiş hoşmuş ama hep iyilikler hakim değilmiş. Ülkesini muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasını istemeyen kişiler de az değilmiş. Bu muhteremler zaman zaman ortaya çıkar halk arasında fısıltı yayar, kin ve nefret oluşturur, çalışanlarını da gizlice tehdit edermiş. Ne zaman ülke düzlüğe çıkacak gibi olsa bu gizli güçler devreye girer, ortam bir anda gerilirmiş. Aslında ülke demokrasi ülkesiymiş. Hani halkın gücünün üstünde hiçbir gücün olmadığı ülkeyi yönetenlerin halk tarafından seçildiği bir ülke, ama ne hikmetse bu halk ne anlar demokrasiden ‘çobanla ben aynı kefeye mi koyulacağım, onun oyu ile benim oyum aynı mı sayılacak!’ diyen çok ileri geri görüşlüler ortaya çıkar ve demokrasinin sekteye uğraması için çok fedakârlık yaparlarmış…

Demokrasi bu, başkalarının görüşlerine de saygı duyulmalıdır ama asıl benim görüşlerime saygı duyulmalıdır. Senin görüşün de mi var…(!) Sana müsaade ettiğim kadar hakkındır demokrasi! Der dururlarmış. Masal bu ya gel zaman git zaman bu düşünce sahipleri zamanı gelince halkın bilinçleneceğini, bilinçlenen bu halkı eskisi kadar rahat kandırılamayacağın anlayınca yeni formüller aramaya başlamışlar.

Formül işte denene denene bulunuyor.3+6+7=367 gibi

Yahu bu sayıların toplamı 16 eder diyecek olanlara itiraz eder  ‘11 büyüktür 411’ ,12 -14 de bizden diye de tempo tutarlarmış. Bunların yanlış olduğunu söyleyenlere de bunu biz bulduk, siz ne anlarsınız diye övünerek anlatırlarmış. Ama demokrasiyi seven halk

aaa öyle mi o zaman size uygun bir formül de biz bulduk deyip

Formülü gizli bir sandığa koymuşlar. Sandığı açan muhteremler bu formülü görünce şaşkına dönmüş kendi kendilerine aaaaaah  aaaah nerede eski günler açık oy gizli sayım diye hayıflanmışlar. Sandıktan çıkan förmülü görenler ERGENEKON ovasında Beyaz ELDİVEN giyip AY IŞIĞInda SARIKIZlar arayıp KAFESe koymak için DEMOKRASİ adına plan yapmaya karar vermişler.

Ülkesini sever gibi görünüp sürekli formül üretenler boş durmamışlar ve yeni planlarıyla halkın arasına yine bir yaygara sokmuşlar. CAİRTİ *diye bir virüs var onu yok etmek için çalışma yapmamız lazım demişler. Bu sebeple önce BAKTERİ ÇELME GÜNÜ(BÇG)diye bir gün uydurmuşlar,  yaptıkları toplantılarla CAİRTİ diye lanse ettikleri virüsü temizlediklerini iddia etmişler. Bakmışlar ki bu uyduruk virüs sadece BÇG raporlarına göre halledilemez. Çünkü BÇG raporları alakasız, faydalı kuruluş ve kişileri de hatta kendi kendilerini de virüs var diye fişlemişler. Bakmışlar ki ülke düzlüğe çıkacak başka virüsler salmaya başlamışlar SABKAN, DANİŞ, YANSAP vb. olmadı ülkenin ileri gelen kadılarını da şahit tutmuşlar. Sokaklara çıkmışlar biz ülkeyi çok seviyoruz demişler ama içten içe de gülmüşler.

Toplanıp hep beraber ‘GÜNLÜK’ler yazmışlar, masalarda, telefonlarda ülkeyi kurtarıp insanları darağacına götürmüşler. Bu yaptıkları ise kendilerince hep demokrasi içinmiş. Ama asıl niyet kaybedilen gücü tekrar geri almakmış.

Bütün yaptıkları aleyhlerine dönünce demişler ki bu halkın bilinçlenmesini nasıl önleyebiliriz. Ümitsizliğe düşmüşler. Onların ne işi var yukarılarda bizlere hizmet için varlar. Zaten bizim çocuklarımızın işlerini de onlar kapıyor öyleyse bu halk tabakasının önünü nasıl kesmeliyiz diye düşünceye dalmışlar. Ve bir gecede karar almışlar: Yüksek okullara girişte katsayı uygulanacak o kadar.

Halk isyan etmiş hemen bu ülkenin bilgi danışılan bir kurulu var DANİŞ ona soralım. DANİŞ hiç düşünmeden kararı açıklamış ben bu işe karışmam demiş ve fetvayı yayınlamış. Yasayı çıkarma yetkisi bende değil ….!Ve  bu fetva tüm ülkeye duyurulmuş.

Binlerce genç bir gecede alınan bu karardan dolayı hayalleri yıkılmış ama ülke sevdalıları yılmamış, kimseyede küsmemiş daha da çok çalışıp devletine hizmet etmek için gayret göstermişler.

Gel zaman git zaman aradan yıllar geçmiş, kurdun bile yapmaktan utandığı bir kişiye dokuz koyun dokuz kişiye bir koyun adaletsizliği ortadan kalkar gibi olmuş. Mantıklı birileri çıkmış demişler ki yahu bu gençler eşit şartlarda yarışmıyorlar ki bari haketttikleri puanları da düşmesin. Karar alınmış ülkenin en çok ihtiyacı olan meslek lisesi memleket meselesi denmiş, meslek liseleri dolmuş taşmış. Ama bu arada muhteremlerde boş durmamış kadılara görev vermiş bu iş siz temizleyin. Kadılarda yememiş içmemiş DANİŞ’e koşmuş. DANİŞ ise verdiği bir kararla on binlerce memleket sevdalısı genç yine yıkılmış bir anda. Yine mi hayallerimizi erteleyeceğiz? diye düşünürken taşın altına elini koyması gereken mantıklı bilgelerden gelen olumlu haberlerle bayramı bekleyen çocuklar gibi kitapları başucunda pembe rüyalarla uykuya dalmışlar. Masalımda burada bitmemiş, bitecek gibi de değilmiş. Adet yerini bulsun diye, gökten üç elma düşsün

 Biri DANİŞe aklı başına gelsin diye

 Biri muhteremlere, gerçek demokrasiye inanmaları için

Biride memleket sevdalılarına, bu vatanı daha da çok sevip daha da çok çalışmaları için…

 


18 Aralık 2009 - 01:50:06 - 55 günlük
Ekleyen:
İsmail DAĞ

Okuyan: [311] Yorumlayan: [0] [Yazdır]

Yorum yapBu Köşe Yazısı için henüz yorum yapılmamış

 
Yazara Ait Diğer Yazılar
• masal masal içinde
• Memurun ilaç çilesi
• Katsayı Adalet(sizli
• SBS sistemi
• Milli Bayramlar Ve M
• Merhaba

▼  reklam  ▼

Reklam ver


Yeni Köşe Yazıları
• Aciz Muhalefet!!! (Editör)
• İkna etme odaları (Yakup ALTINTAŞ)
• Haber Haberdir; Siyaset S (İzzettin KÖMÜRCÜ)
• Çakır Pınarı (Turgut Çakır)
• Sorma (Erdoğan ISIR)
• Haçlı (Yakup ALTINTAŞ)
• Odadan sahneye (Atilla ATASOY)
• İrade savaşları (Ömer ERDEM)
• Yangın mı Sandın (Turgut Çakır)
• Sivil Darbe (Ömer ERDEM)

En Çok Okunan Yazılar
• Katsayı Adalet(sizli (İsmail DAĞ)
• Milli Bayramlar Ve M (İsmail DAĞ)
• Merhaba Okur Dostlar (Erdoğan ISIR)
• masal masal içinde (İsmail DAĞ)
• MAMUŞA TÜRK CUMHURİYETİ (İbrahim AÇILAN)
• SBS sistemi (İsmail DAĞ)
• Protesto (Erdoğan ISIR)
• 150 Günün Muhasebesini Ya (İzzettin KÖMÜRCÜ)
• MEDYADA KRİZ (Gölge ADAM)
• BOYNU BÜKÜK KARANFİL (İbrahim AÇILAN)


Reklam ver


Reklam ver


Kontrol Paneli
Kontrol Paneli Giriş
 
     
 
 

2009 © Sakarya Bölge Haber
Web sitemizdeki içeriğin tamamının ya da bir kısmının izinsiz kullanımı yasaktır. Hak ihlali sonucu yasal mercilere başvurulacaktır
En iyi görüntü için 1280 X 1024 ekran çözünürlüğü ve IE7  tavsiye ediyoruz..